ramazana veda

Bir Ramazan'a daha veda ederken...
 Tekrar ki Ramazan nasip olacak mı bilemiyoruz o yüzden bu Ramazan'ın affedilenler listesine alınmak için son gecemiz.

"Ramazan'ı yaşadığı hâlde günahlarını bağışlatamayan kimsenin burnu yerde sürünsün!"
Tirmizî, Deavât, 100
Bu hadisteki kesin ifadeye dikkat edecek olursak
Her fırsatta "ümmetim" diyen bir peygamber acaba neden böyle bir söz irad buyurmuştur ? Aslında şimdi yazacağım Hadisi etraflıca düşündüğümüz de cevabını buluyoruz;

İbni Abbâs (r.a.) şöyle dedi:

Rasûllullah insanların en cömerdi idi. Onun en cömert olduğu anlar da Ramazan’da Cebrâil’in (a.s.), kendisi ile buluştuğu zamanlardı. Cebrâil (a.s.), Ramazan’ın her gecesinde Hz. Peygamber ile buluşur, (karşılıklı) Kur'an okurlardı. Bundan dolayı Resûlullah Cebrâil (a.s.) ile buluştuğunda, esmek için engel tanımayan bereketli rüzgârdan daha cömert davranırdı." (Buhârî, Bedü'l-vahy 5, 6, Savm 7, Menâkıb 23, Bed'ul-halk 6, Fezâilü'l-Kur'ân 7, Edeb 39)

Bir kul , bir beşer olarak peygamber Aleyhisselam Ramazan ayında bu kadar cömert idiyse ya Rabbimiz af konusunda ne kadar cömerttir ? Ve biz affedilmek için ellerimizi kaldırmıyorsak hatta sadece kendimizin değil çevremizde gördüğümüz henüz tevbe nasip olmamış insanların affı için onlara da Tevbe kapısının aralanması için ellerimizi kaldırmıyorsak bu kadar kolay olan bu nimetten istifade edemiyorsak belki de o yüzden Allah Rasulü böyle söylemiştir... Hani bazen çok kızarız hem de çok sevdiklerimize çok büyük fırsatlar kaçırdıkları zaman böyle şefkat yüklü sitemlerimiz olur bu fırsatı da kaçırdın ya deriz... İşte böyle bir sitem böyle bir duadır bu hadisi şerif.

Eğer kullar, Ramazan’ın fazîletlerini bilselerdi, bütün senenin Ramazan olmasını temennî ederlerdi…”  (Heysemî, c. III, sf. 141)

Hepi topu bir aydı. Kur'an'la meşguliyetimizi çoğaltmak af talebimizi arttırmak Allah Rasulü'nü daha iyi tanımak için Allah'ın bize hediyesi olan bir aydı. Belki böyle bir zaman aralaması olmasaydı biz o bir ay ı da açmayacaktık kendimize lakin bizi bizden iyi tanıyan Rabbimiz bize yılda 1 aylık bir süre tanıdı ve o 1 ayın içerisine 30000 gecelik bir süre daha tanıdı. Her yıl bize bir ömür bahşetti Allah... Ve biz bu ömrün bu fırsatın da kıymetini bilemezsek Allah Rasulü'nün Bu şekilde bir dua etmesine hala şaşar mıyız ? Neye yetişemiyorduk ? Hangi şey bir gecede bir ömür kazanmamızı engelliyordu ? Bu konuda erteleyemeyeceğimiz hangi Dünya işi vardı ? Soralım kendimize...Ve yine soralım kendimize daha fazlasını yapmak için ne engelledi bizi ?

Ramazan ayında yapılan umre, tam bir hac sayılır, yahut da benimle birlikte yapılmış bir haccın yerini tutar." (Buhârî, Umre 4)

Bu Hadisi yazıya eklememin sebebi Kabe'nin tavafa açık olmadığı şu günlerde yüreğimizi sızlatmak değil. Gidenler bilir döndüklerinde hep aslında daha iyi değerlendirebilirdik diye bir ukde kalır içlerinde ve bir sonraki umreyi ya da haccı daha güzel değerlendirebilmek için şimdiden plan yapmaya başlarlar. İşte ben de tam bunun için bu hadisi bu yazıyı ekledim. Evet Ramazan'ı uğurluyoruz ve hakkıyla eda edebildik mi bağışlanabildik mi bilmiyoruz bunun için bu yıla özel son gecemiz. Fakat Hem bu geceyi güzel değerlendirebilmek hem de çıkarsak önümüzdeki ramazanı bir öncekinden daha güzel daha bereketli geçirebilmek için niyet etmenin vaktidir.
"Kim, faziletine inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır." (Buhârî, Îmân 28, Savm 6) Değerli dostlar Bu geceye özel bir dua niyetine...
Hepimizin arzusu olan bağışlanmak için dua ederken çevremizdeki kardeşlerimizi unutmayalım.99 kişiyi öldüren adam hadisi Allah'ın rahmetinin enginliği adına aklımızdan çıkmasın.(.https://www.haktanbilen.com/99-kisiyi-olduren-de-affedilir-mi) Hiçbir günahkarın günahını gözümüzde büyütmeden çevremizde kızdığımız darıldığımız kim varsa onun da affı için ona da tövbe kapısının aralanması için yalvaralım Rabbimize. O kişi tevbe eder ya da etmez nasibi vardır ya da yoktur bunu biz bilmiyoruz ama bildiğimiz bir şey var ki biz duadan mesulüz ve o duadan dolayı Rabbimiz bize bu dünyada vermese ahirette verecek..Hem dua etmekten dahi kaçındığımız o insanlar belki bana zarar veremez diye düşünebiliriz ki buna da bile garantimiz yok ama ya evladımada mı veremez.Dünyayı sadece kendimiz için güzelleştirmeye çalışmıyoruz ki daha fazla çocuklarımız ve sevdiklerimiz için de bu gayreti göstermeye çalışıyoruz. İşte tam da bu yüzden bir arındırma yolu olarak onlara da dua edelim.O yüzden bu gece ellerimiz kendimizin affı için semaya kalkarken çevremizdeki bizden dua talep edenleri evladının namaza başlaması için dua isteyen anneleri yanlış alışkanlıkları bırakması için etrafımızdaki kardeşlerimizi duadan unutmayalım. Tevbe kapısı can boğaza gelinceye kadar açık ve bunu kapatmaya kimsenin gücü yetmeyecek...

Abdullah İbn Mes’ud -radıyallahu anh-'dan rivayet edildiğine göre Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur: «İsra gecesi İbrahim ile karşılaştım. (Bana): "Ey Muhammed! Ümmetine benden selam söyle ve onlara: Cennetin toprağı güzel ve suyu tatlıdır. Cennette dümdüz ovalar var. Buraların dikili ağacı; Subhânallâhi ve’l-hamdulillâhi ve lâ ilâhe illallâhu vallâhu ekber/Allah’ı noksan sıfatlardan tenzih ederim. Hamd O’na mahsustur. O’ndan başka hak ilah yoktur ve Allah en büyüktür, diye bildir." dedi.»( tirmizi)

"Cennette Reyyân denilen bir kapı vardır. Oruç tutanlar o kapıdan çağrılacaklardır. Kim oruç tutanlardan ise o kapıdan Cennete girecektir. Kim de o kapıdan girerse ebedi olarak susuzluk çekmeyecektir."
Tirmizî, Savm, 55

Reyyan kapısından girenlerden olmak duasıyla...

Haktan Bilen

Seviker
Yükleniyor...