Bakara Suresi 209. ayet tefsiri

: فَاِنْ زَلَلْتُمْ مِنْ بَعْدِ مَا جَٓاءَتْكُمُ الْبَيِّنَاتُ فَاعْلَمُٓوا اَنَّ اللّٰهَ عَز۪يزٌ حَك۪يمٌ

Size açık seçik kanıtlar geldikten sonra yine de yalpalarsanız bilin ki Allah güçlüdür, hakîmdir. (Bakara 209)

Bir önceki ayette Rabbimiz bizden İslam'a topluca girmeyi kendisine topluca teslim olmamızı istemiş şeytanın adımlarını izlememek için toplu hareket etmenin önemi belirtilmişti.

Bu ayette ise tam da adımları takip ederken yaşanacak ayak kayması tarif ediliyor.

Zelle,kelime anlamı
 '' yanılma,ayak kayması '' demektir. Yani sürçmek tökezlemek. Şeytanın adımlarını izleyenin hali gideceği yol ulaşacağı hedef belli zaten ama insan bunca açık deliller den sonra dahi hak yolda yürürken de ayağı sürçebilir. Bazen yalpalar bu konuya dikkat çekiliyor.
Az önce bize apaçık bir düşman tanıtıldı Şimdi ise "beyyinat"Yani pek çok açıklama pek çok açık delil... Tüm bunlara rağmen insan sürçer mi Evet sürçer. O yüzden dikkat O yüzden sürekli kontrol O yüzden sürekli murakabe hali...
Zelle tamamen sapmak değil belki acabalarımız meyillerimiz. Ve belki de Rabbimizin pek çok şeyi öğrendikten sonra da kayabilirsiniz dikkat edin şeklinde izahı uyarısı.
Peki neden Aziz ismi ve Hakîm ismi şerifleri gelmiş?
Çünkü Allah önce bize (فَاعْلَمُٓوا)"şunu iyi bilin ki" diyor Yani ciddi bir ikaz ve sonra Aziz ismi ile gücünün Hakîm ismi ile ise ilim ve hikmetinin önüne geçilemeyeceğini değil dışarıdaki ayak kayması kalplerdeki en küçük meyilden dahi haberdar olduğunu ve Bunu bilecek kadar hakim Eğer hatadan dönülmez, Zelle onu günaha sürüklerse bunun karşılığını verecek kadar da Aziz olduğunu hatırlatarak bizi ikaz ediyor.

Şimdi bize düşen önce adımlarını izleyeceğimiz Elçiyi doğru tayin etmek! Kimin peşisıra gideceğimizi tespitte hata yapmamak. Rabbimizin izleyin takip edin dediği son nebi'yi tanımak ve her an kayabilirim endişesini yürekte taşıyarak sürekli bir kontrol halinde olmak bu vesileyle Herkes kendini kontrol ederse toplu olarak teslim olmanın İslam'a girmenin de bereketini daha iyi görürüz. İnşallah.

210. ayette buluşmak üzere
Haktan Bilen
 

Seviker
Yükleniyor...