Bakara Suresi 208. ayet tefsiri

 اَعُوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ
يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا ادْخُلُوا فِي السِّلْمِ كَٓافَّةًۖ وَلَا تَتَّبِعُوا خُطُوَاتِ الشَّيْطَانِۜ اِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُب۪ينٌ .
Ey iman edenler! Hep birden barışa girin. Sakın şeytanın peşinden gitmeyin; çünkü o, apaçık düşmanınızdır.

Bakara suresi 208. ayet

Bu ayet-i kerime bize tüm ibadetleri yaklaşık olarak içinde bulunduran Hac ibadetini ve sonrasında Rabbimizin Ankebut suresi 45. ayette belirttiği gibi en büyük ibadet olan Allah'ı zikretmeyi ve hemen sonrasında da düşmanların en yamanı en büyüğü olan bir profili tanıttıktan sonra geliyor.
Anlıyoruz ki böyle bir düşmana karşı tek tek teslim olmamız arzulanan hedefe ulaşmakta problem teşkil eder. Eğer bize tanıtılan düşman, "düşmanların en yaman'ı" olarak tanıtılmışsa Rabbimiz tarafından bize de toplu olarak Rabbimize teslim olarak safları sıklaştırmak düşer.
Rabbimiz bizden toplu olarak teslim olmamızı istedi ve Nasıl bir teslimiyet olması gerektiğini de aynı surenin 131. ayetinde bize öğretti
اِذْ قَالَ لَهُ رَبُّهُٓ اَسْلِمْۙ قَالَ اَسْلَمْتُ لِرَبِّ الْعَالَم۪ينَ
Rabbi O'na (ibrahim'e ) teslim ol dedi O da alemlerin rabbine teslim oldum dedi. (Bakara 131)

Evet işte o "Yaman Düşmana" karşı bizim de böyle teslim olmamız lazım. İbrahim Aleyhisselam ve ailesi örnekliğinde bir teslimiyet gerekiyor. Neden toplu olarak teslim olmamız lazım Çünkü öncelikle bu din kişi ile rabbi arasına hapsedilecek bir din değil. Hamdolsun bize o kadar güzel bir din ikram edilmiş ki Bu güzelliğin toplu olarak yaşanması lazım. İkinci olarak sadece evimizin Müslümanı olmamız yetmez Çarşılarımızın, okullarımızın da Müslümanı olmamız lazım. Teslim olmuş bir müminin ticaret anlayışı nedir? ilim anlayışı nedir ?Bunu göstermemiz lazım çevremizdekilere.
Kaldı ki toplu olarak yaşamadığımız islam Belki bize bireysel olarak iç huzuru sunar ama iş hayatımızdan tutalım çocuklarımızın ve gençlerimizin okul hayatına varıncaya kadar toplu alanların tümünde eksikliğini iliklerimize kadar hissederiz.
Ve Rabbimiz bize topluca barışa girin teslimiyete girin emrinden sonra bir de uyarıda bulunuyor "şeytanın adımlarını izlemeyin".

İnsan takip ettiği yolun kendisini nereye çıkaracağını attığı ve takip ettiği adımlardan anlaması gerekir. Evet kimin adımlarını takip ediyoruz kimin izlerine basa basa yürüyoruz ve bu yürüyüşün sonu bizi nereye götürüyor.Aslında girişeceğimiz her teşebbüste önce bunu düşünsek ve adımlarımızı buna göre atsak herhalde yanılmayız.

Tabii yine bu ayeti kerime bize teslimiyetimizi bozacak şeyin ne olduğunu apaçık gösteriyor;
" tek bir adım şeytanı takip etmek "
Eğer yol yakınken dönmezsek bu bizim teslimiyetimizi zedelemekle kalmaz yoldan saptırır Allah muhafaza. Şimdi biz kendimize soruyoruz teslimiyet konusunda sıkı sıkı tedbirler alıp EMRİNE AMADEYİM RABBİM dedikten sonra bizi bu yoldan çıkaran adım hangi adım acaba?

قُلْ اِنْ كُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللّٰهَ فَاتَّبِعُون۪ي يُحْبِبْكُمُ اللّٰهُ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْۜ وَاللّٰهُ غَفُورٌ رَح۪يمٌ

De ki eğer Allah'ı seviyorsanız bana uyunuz ki Allah da sizi sevsin (Al-i İmran 31) buyurmuşken Rabbimiz BİZ KİME UYDUK???
KİMİN ADIMLARINI takip ettik???
Hiç sorduk mu kendimize topluca teslimiyetten çıktık. Ümmetten ayrıldık şimdi takip ettiğimiz adım kimin adımları??? Nereye Bu gidiş sonu nereye çıkar???
Yolun sonu Cennet mi? cehennem mi?
Gördüğümüz ışık tünelin ışığı mı? trenin ışığı mı?

Ve ayetin sonunda Rabbimizin bizi şeytana karşı uyarısı;
" o sizin için apaçık bir düşmandır."

Apaçık bir Düşmana "عَدُوٌّ مُب۪ينٌ" karşı Rabbimiz apaçık bir kitap  كِتَابٍ مُبِينٍ ve o kitabın apaçık ayetleri ve hayatının en ince ayrıntısına kadar zorluk yaşamadan öğrenebileceğimiz apaçık bir peygamber göndermiştir.

Bu durumda hiç kimsenin Apaçık Düşmana karşı savunmasızdım bilmiyordum deme lüksü yoktur. Bir düşman gönderilmiş apaçık karşısında apaçık bir kitap ve apaçık bir Elçi ile desteklenmişiz. Akletme düşünebilme gibi nice nimetleri burada saymıyorum bile... Mazeretimiz yok yani hazırlanalım. Bu düşmanı alt etmek Hem bireysel olarak sırtını yere getirmek hem de topluluğumuza vereceği zarardan uzak olmak için elimizden gelen her şeyi yapalım Allah yardımcımız olsun...
 209. ayette buluşmak ümidiyle...
Haktan Bilen
 

Seviker
Yükleniyor...