sosyal medya paylaşımları

Selamünaleyküm hocam
Benim sorum sosyal medyadaki paylaşım hastalığının önüne nasıl geçebiliriz ? İnsanların bu tarz davranışlarından hoşlanmasak da bazen kendimize yenilip biz de paylaşıyoruz. Bu akımın önüne geçmenin ya da kendimizi frenleyebilmenin bir yolu var mıdır?

Ve aleykümselam değerli kardeşim
Eğer Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellemin şu iki hadisi şerifini bilmiş olsaydık ya da yaşıyor olsaydık diyeyim (çünkü bilmek yetmiyor) emin olun bu işe tevessül etmezdik.

"Kim işlediği hayrı şöhret kazanmak için halka duyurursa, Allah onun gizli işlerini duyurur. Kim de işlediği hayrı halkın takdirini kazanmak için başkalarına gösterirse, Allah da onun riyakârlığını açığa vurur." (Buhârî, Rikak 36, Ahkâm 9; Müslim, Zühd 47-48. Ayrıca bk. Tirmizî, Zühd 48; İbni Mâce, Zühd 21)

Diğer hadis-i şerif ise

(Daha sonra) Allah'ın kendisine her çeşit mal ve imkân verdiği bir kişi getirilir. Allah  verdiği nimetleri ona da hatırlatır. Hatırlar ve itiraf eder.

- Peki ya sen bu nimetlere karşılık ne yaptın? buyurur.

- Verilmesini sevdiğin, razı olduğun hiç bir yerden esirgemedim, sadece senin rızânı kazanmak için verdim, harcadım, der.

- Yalan söylüyorsun. Halbuki sen, bütün yaptıklarını "ne cömert adam" desinler diye yaptın. Bu da senin için zaten söylendi, buyurur. Emrolunur bu da yüzüstü cehenneme atılır.” (Müslim, İmâre 152)

Şimdi bu iki hadisi şerifi düşündüğümüzde fotoğrafını çektiğimiz sofraları kimin rızası için kuruyoruz yemeği de değil de görüntüsünü kimin rızası için paylaşıyoruz o işi ne desinler diye yapıyoruz. Evet Bu soruların cevabını bir bir verelim kendimize, ondan sonra da şunları bir gözden geçirelim;

Değerli kardeşim belki ağır gelecek ama inanın benim de yazarken zorlandığım bir mevzuydu;
Durumlarda eşinizle geçirdiğiniz güzel vakitleri paylaşırken şehit ailelerini ya da eşini erken yaşta kaybeden ve o resmi görüp üzülen acısı tazelenen insanlar vardır... Hatırlayın. Onlarla içtiğiniz bir kahve size özel olsun
Çocuklarınızın başarısını paylaşırken asla o başarıyı yakalayamayacak olan zihinsel ya da fiziksel sağlık sorunları yaşayan çocukların annelerini düşünün (gerçek başarı ahiretteki başarıdır ve o gün onlara sabırlarından ve Allah'ın bu imtihanına vermiş oldukları güzel cevaptan dolayı nasıl bir ödül verileceğini bilmiyoruz. Hatta bazen bu ödüller ahirete kalmadan da veriliyor doğuştan görme engelli 12 yaşlarında bir çocuğun il müftülüğünde katılmış olduğum hafızlık töreninde annesi ile birlikte umre ödülü kazanmasına şahit olduğum zaman sübhanallah koca koca insanlarız anne babamızın gözyaşlarıyla dualarına ortak olduğumuz Kabe'ye gitmelerine biz vesile olamadık ama bu küçücük sabi şimdi annesi ile el ele Kabe'ye ve belki annesinin sabrı karşılığında bir gün el ele cennete girecekler demiştim)  çocuğunuzun başarısından dolayı Allah'a şükredin ama o başarı size özel kalsın...
Çocuklarınızla yaptığınız güzel aktiviteleri paylaşırken yıllar geçtiği halde çocuk sahibi olamamış kardeşlerimizi düşünün..(.Tabi yukarıda saydığımız şu anda mahrum sandığımız o kardeşlerimize sabırlarından dolayı kimbilir mevlam ne ödüller sunacak o başka bir mevzu ki zaten her halde Allah'a hamdolsun diyen güzel insanlar tanıyorum bu konuda lakin kendisi etkilenmese de eşi etkilenebilir. Azıcık hassasiyet...)
Rabbimizin verdiği bu harika nimete şükredin ama o güzellikler size kalsın.

Yakup Peygamberin dediği gibi

Babası, "Yavrucuğum" dedi, "Rüyanı sakın kardeşlerine anlatma, sonra sana tuzak kurarlar! Çünkü şeytan insana apaçık bir düşmandır."
 Yusuf 5
Yani insanlar sadece görünen nimetleri değil metafizik ötesini bile kıskanıp nazar edebilirler. O yüzden herkese anlatılmamalı herkesle paylaşılmamalı, görünür ya da görünmez nimetler...
Yine aynı surede;

 "Yavrularım hepiniz şehrin aynı kapısından girmeyin.Her biriniz ayrı ayrı kapılardan girin "
           Yusuf 67
Derken de Yakup Aleyhisselam bu endişesini dile getirmiş fakat tedbir takdirin önüne geçememiştir.
Hasılı kelam bir ahhh ya da bir nazar çok mutluluklar bozar...Durumlarımız ve tüm sosyal medya portalları bizim iyiliği hatırlatma kötülükten uzak tutma yerimiz olsun nasihat her müminin diğeri üzerindeki hakkıdır bu hakkın yerine getirilme mekanı olsun ne dersiniz ? 
Allah'a emanet olunuz.

Not: Mevzuya ışık tutacak konunun daha iyi anlaşılmasını sağlayacak bu kısacık yazıyı da okumanızı tavsiye ederim.

https://www.haktanbilen.com/intihal-soz-fikir-calma

Haktan Bilen

Seviker
Yükleniyor...