rüyalar hakkında yalan konuşmak

 Selamun aleykum hocam.

Bisey soracaktım ben. Hocam hadislerle islam kitabında bir hadis dikkatimi çekti. Hz.Peygamber diyor ki;"En büyük ıftira kişinin görmediği rüyayı gördüğünü söylemesidir." Bu yalan söylemek değil de neden iftiraya giriyor?

Cevap:
Ve aleykümselam
Çünkü hani bir söz vardır ya tutulması gereken en önemli söz kişinin kendine verdiğin sözdür.Elbette Rabbimize elest bezminde verdiğimiz söz bundan önceliklidir insani ilişkiler için söylüyorum yukarıdaki sözü. İşte bu sözden yola çıkarak en büyük iftira da kişinin kendi gözlerine attığı iftiradır diyebiliriz. Görmediği halde gözlerine görmüş iftirası atmak. Olayın tehlikeli boyutlarından bu birincisidir. Bundan ötesi ise

"Risalet ve nübüvvet bitti. Benden sonra ne bir nebî gelecektir, ne de rasul... Lâkin 'mübeşşirat' vardır. Sahabe Mübeşşirat nedir Ya Resulallah?" diye sorar. Hz. Peygamber "Müslüman kişinin gördüğü rüya. O, nübüvvetin cüzlerinden bir cüzdür." der. (Tirmizi, Rüya, 2)

"Müminin rüyası, nübüvvetin kırk cüzünden bir cüzdür...” (bk. Ebu Davud, Edeb, 96; Tirmizî, Rüya, 6; İbn Mace, Rüya, 6)

"Ahir zamanda müminin rüyası yalan çıkmaz." (Buhari, Rüya, 26)

Buyurmuş olan Allah resulüne ve Rabbimize iftiradır. Hele de şu günlerde Peygamberimizi rüyamda gördüm şöyle şöyle tavsiye etti diye başlayan rüyaların büyük bir kısmı bu kapsamdadır ve bu tür şeyleri yayanların yaptıkları hatanın farkına varıp tevbe etmeleri gerekir.Aksi takdirde Allah rasulünün şu ikazına muhatapdır:

“Rüyasına yalan karıştıran veya görmediği hâlde görmüş gibi rüya anlatan kimseye, kıyamet günü bir arpa tanesini bağlamakla mükellef tutulacaktır.” (Dârimî, Rüya, 5, Rikak 3; İbn Mâce, Rü'ya 8)

“Yalandan rüya gördüğünü söyleyen kimse, kıyamet günü iki arpa tanesini birbirine bağlamakla mükellef olacak, fakat asla onları birbirine bağlayamayacaktır.” (Buhârî, Ta’bir: 45)

Neden iki arpa tanesi hiç düşündük mü?
Nasıl ki insanın Allah dilemedikçe bir rüyayı görmesi imkansız ise yine Allah başka türlü takdir etmediyse iki arpa tanesini birbirine düğümlemesi de imkânsızdır.

Yukarıda da söylediğimiz gibi bu iftira sadece kişinin gözlerine attığı iftira ile kalmamış Allah Rasulü'nün müminlerin rüyalarına yönelik iltifatları için de birer iftira konumuna düşmüştür.
insanların metafiziğe ilgisi her daim var olagelmiştir ve gündüzün uyanıkken dostumuza söyleyeceğimiz bir cümle Belki onu rüyamda seni gördüm şöyle şöyle söylemem emredildi demek kadar etkilemeyebilir fakat iyi niyetle de olsa asla bir böyle bir yola ve yönteme başvurup gözlerimize iftira atmamalıyız. Çünkü kıyamet gününde azalarımız bizi destekler şekilde değil bizim aleyhimize de olsa Allah'ın razı olduğu doğru ve dürüst bir şekilde konuşacaklardır.

Salih ve müjdeli rüyalar görmeniz duasıyla...
Allah'a emanet olunuz

Haktan Bilen

Seviker
Yükleniyor...