Ne olacak bu gençlerin hali

Soru:Hocam selamun aleyküm benim sorum günümüz gençliği üzerine. Gençlik o kadar sorumsuz ve savurgan olarak ilerliyor ki bu gidişata dur diyen de yok gelecek nesil için açıkçası çok endişeliyim.Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

CEVAP: Ve aleyküm selam değerli kardeşim

Bakınız, M.Ö 335 yılında ARİSTOTELES ne demiş:

“Bugünlerde gençler kontrolden çıkmış durumda. Kaba bir şekilde yemek yiyorlar. Yetişkinlere karşı saygısızlar. Anne-babalarına karşı çıkıyorlar ve öğretmenlerini sinirlendiriyorlar.

Aristoteles, ne geçmiş tarihte ne de kendinden sonraki tarihte bu konuda yalnız kalmıyor. Şu sözler de M.Ö. 800 yılından Heseiod’a ait:

Günümüzün gençleri öyle umursamaz ki, ileride ülke yönetimini ele alacaklarını düşündükçe umutsuzluğa kapılıyorum. Bizlere, büyüklere karşı saygılı olmayı, ağırbaşlı davranmayı öğretmişlerdi. Şimdiki gençler kurallara boş veriyorlar. Çok duyarsızlar ve beklemesini bilmiyorlar.”

800+2020=2828 yıldan beri durum hep aynı bakış açımız değişmediği sürece de pek bir şey değişmeyecek gibi.

Nedir bu gençlerin bizden çektiği biz büyütmedik mi onları aydan mı geldi bu çocuklar???

Öyle görünüyor ki, binyıllar geçse de, insan aslında hep aynı.Bütün bunlar bizim gençliği- ergenliği geçici bir mevsim değil de sanki kalıcı bir dönem gibi görmemizden kaynaklanıyor olabilir mi? Ya da bizim geçtiğimiz yollardan henüz onlar geçmedi hayat tecrübeleri yok biz genç olduk onları anlayabiliriz ama onlar henüz yetişkin olmadılar bizi anlamakta zorlanıyor olabilirler mi ?
 Nerede ezan okunurken alaycı bir şekilde taklidini yapan Ebu Mahzure isimli gence:
Sen ne kadar güzel ezan okuyorsun sesin ne güzel deyip iki dirhem ödül veren peygamber
,
 Nerede kendi büyüttüğüne dahi 40 kusur bulan Bizler
Azıcık sabır ve anlayış biraz merhamet ve şefkat sonu iyi olacak İnşallah. islam fıtratı üzere doğdu bu çocuklar ...

Ayrıca durum dediğiniz kadar vahim de değil çok güzel haberler var günümüz gençliğinden çok güzel haberler de var.Örneğin ortaokul lise grubu çocukların meal paylaşımları :

İbrahim Tarık solak 9. SINIF

Surede çok fazla konu ve kıssa üzerinde durulmuş ve Sure gerçekten çok güzel
Benim çıkardığım dersler arasında en çok dikkatimi çeken konu: Kur'an'da açıkça anlatılan belli başlı konular hariç onların sayıları isimleri ve diğer lüzumsuz tartışmalara girmemeliyiz ayrıca Musa ile Hızır kıssası da çok güzel ondan çıkarttığım ders ise eğer bir işi bilenin yanında isek onun yaptığı işi sorgulamamalıyız ve her zaman sabırlı olmalıyız
Ayrıca surede ye'cuc me'cuc konusu üzerindede durulmuş hem de hocanın gönderdiği hadislerde deccal ile alakalı olan kısımlarda var bunlardan çok fazla ders çıkartabiliriz.

 Ahmet Akan 8. Sınıf:
Benim çıkarttığım ders ise surenin ilk kısmında geçen yeryüzündeki bütün bu göz alıcı nimetler bu dünyaya ait gelip geçici birer süstür bunlar yalnızca zevk ve eğlencelerimiz tatmin olsun diye yaratılmamıştır imtihan içindir
aynı zamanda tarık'ın yazdıklarına da katılıyorum Surede çok fazla konu üzerinde durulmuş

Ali kumcu 8.sınıf:
Hocam benim çıkardıgım ders surenin ilk başlarında dünya nimetlerinin geöici oldugunun üzerinde durmuş ve b6nlar bizim eğlencelerimizi tatmin ediyor.Ve bu sure çok şeyin üzerinde durmuş.

 Abdülkadir Ülkü: 9. Sınıf
Benim çıkardığım herşeyin gelip geçici olduğu önemli olanın ahiret olduğunu inkar edenlerin başına gelecekleri ve herşeyin göründüğü gibi olmadığı

Biraz sabır

Haktan Bilen

Seviker
Yükleniyor...