Müslüman değil ama çok iyi biri cehennemlik midir?

Hocam Selamunaleyküm
Size birkaç soru sorabilir miyim bir arkadaşımın kafası çok karışık arafta olan bir tanıdğıdığı soruyor;

1) Müslüman olmadığı halde bu dünyada çok iyi olan, kimseye kötülüğü olmayan bir insan kesin cehennemlik midir? Bu haksizlik değil mi?(Hâşa)

2)Güvenilir kaynak olarak islam ilmihali ve tefsir kitabi önerileriniz nelerdir?

Öncelikle birinci sorusunun cevabını açıklamaya çalışalım soruda herkese iyiliği dokunmuş fakat kendisine değil iyiliğinin dokunması iyilik yapabilmesi için gerekli olan bütün materyalleri kendisine sunmuş varlığı yani Rabbini inkar eden bir adamın durumu soruluyor. Ve sonra bu kadar iyi bir insanın cehenneme atılışının adaletsizlik olup olmayacağını... Peki olaya şu pencereden baktığımızda adamın yaptığı büyük haksızlığa ne diyeceğiz ? Konuyla ilgili şu hadis-i şerifi zikredecek olursak daha iyi anlaşılabileceği kanaatindeyim;

Hz. Aişe anlatıyor:

“Dedim ki, ‘Ey Allah'ın Resulü, İbn Cud’an cahiliye devrinde sıla-i rahimde bulunur, fakirlere yemek yedirirdi. O (ahirette) bundan fayda görecek mi?’

Resulullah (sav) şu cevabı verdi:

Hayır! İyiliklerin ona bir faydası olmayacaktır. Çünkü o bir gün bile ‘Ya Rabbi kıyamet günü günahlarımı bağışla.’ dememiştir."( Müslim, İman, 365-214.

Herkese iyiliği dokunan bu adam karşılıksız olarak kendisini yaratan, onu bir cennet adayı kılan, iyilik yapabilmesi için gerekli bütün materyalleri ona sunan, ve o iyiliği yaptığında  o iyilikle kıyaslanamayacak büyük mükâfatlar vadeden ve ölümünden sonra gerçekleştiren çoğu zaman iyiliğin karşılığını hem bu dünyada hem de ahirette veren bir varlığı kabul etmeyerek ne yapmış oluyor.

Asla kıyas edemeyiz belki ama bir evlat düşünün ki doğumundan iyilik yapacak hale o yaşa gelinceye kadar ebeveyninin kendisi üzerindeki emeklerini inkar ettiği gibi ebeveynini de  kabul etmiyor ve onlardan başka herkese iyiliği dokunuyor,isteklerini yerine getiriyor ve o ebeveyn ona hayatta olduğu sürece yardımını ve desteğini esirgemeden sürdürmeye devam ediyor ne düşünürdünüz bu evlat hakkında ?

Halbuki Rabbimizin bizim üzerimizdeki nimetleri annemiz babamız ya da üzerimizde emeği olan başkaları ile kıyaslanmayacak kadar büyüktür hatta anne babamız da dahil hepsi yine O'nun nimetidir. Bu durumda bunca nimeti gözardı ederek iyilik yaptığını düşünen adamın annesi olmayı aklımızdan geçirdiğimiz zaman dahi o adam hakkında iyi şeyler düşünemezken, Rabbini inkar eden adam hakkında bu adamın cennete girmemesi haksızlık değil midir? sorusunu tekrar gözden geçirmek gerekir.Tabi çoğu zaman bu adamın yaptığı iyilikler bereketiyle ona hidayet lutfedilir.

Bizim anlatmak istediğimiz husus iman etmeden ölenler için. İyilikleri sebebiyle iman nasip olanlara şöyle bir örnek verebiliriz

Hakîm b. Hizam anlatıyor:

“'Ey Allah'ın Rasulü, cahiliye devrinde sadaka vermek, köle azat etmek, sıla-i rahim yapmak gibi -kulluk adına yaptığım hayırlar var; bana bunlardan bir sevap gelecek mi?’ dedim."  

‘Sen zaten, daha önce yaptığın bu iyiliklerin hayrına Müslüman olmuşsun.' dedi." (Buhari, Zekat 24, Edeb 16; Müslim, İman 194-196)

İkinci sorunuza gelince açıkçası kitap tavsiyesi yapmıyoruz lakin kapsayıcı ve kuşatıcı olması açısından diyanet işleri başkanlığının meal ve tefsirini , hadislerle İslam isimli hadis kitabını ve ve İslam ilmihalini siyer açısından da siyer vakfının kitaplarını  önerebiliriz ilk etapta.

Rabbimiz adaleti ayakta tutmayı nasip etsin

Haktan Bilen

Seviker
Yükleniyor...