dua etmekte zorlanıyorum

Soru:

Hocam ben dua etmekte sıkıntı çekiyorum.Dua edemiyorum çok fazla.Acaba bu günahlarım bir sebebi midir? Yada bu durumu aşmak için ne yapmalıyım?

Cevap:
Değerli kardeşim insan neden dua etmekte sıkıntı çeker bunun birkaç sebebi olabilir bu sebepler üzerinde duralım
1-Kişi kendini ihtiyaçsız görebilir.
2-Kişi her şeyin yolunda olduğunu düşünüp dua etmek için bir sebep bulamayabilir
3-Kişi bugüne kadar yaptığı duaların kabul olmadığı hissine kapılıp dua etmekten vazgeçebilir.
4-neyi nasıl isteyeceğini bilemediği için yanlış bir dua etmekten çekinebilir.
Şimdi tek tek bu bulaşıklar üzerinde duralım öncelikle birinci şık

"Kişi kendini ihtiyaçsız görebilir."
Yani ona göre istemem gereken ne var ki zaten isteyeceğim her şeyi elimin altında ve belki daha tehlikelisi ben bana yeterim kimseden bir beklentim yok düşüncelerini kapılıp duayı ihmal etmek.

-"Kişi her şeyin yolunda olduğunu düşünüp dua etmek için bir sebep bulamayabilir"

Bu kişi yukarıdaki şıktan farklı olarak aslında şükür halindedir hayatında her şey yolundadır başı sıkışmadığı için dua edecek bir sebep bulamıyordur.Yani bu arkadaşımız duanın sadece zor zamanlarda yapılacak bir eylem olduğunu düşünüyor şu anda her şey yolunda olduğundan dolayı isteyecek bir şeyim yok ki ne isteyeyim Allah'tan çok şükür her şey var diye düşünüyordur. Peki acaba bu dostumuzun ahlakını daha da güzelleştirmeye ihtiyacı yok mudur mesela Allah'tan güzel ahlak istemeye ya da çevresindeki insanların sıkıntılarını görüp onların sıkıntılarının giderilmesi için Allah'tan yardım istemeye ihtiyacı yok mudur ya da bu dostumuz anne ise çocuklarının ıslahı ve iyiliği konusunda sadece kişisel gelişim okuyarak rehber öğretmen ile görüşerek psikolog eşliğinde seanslar düzenleyerek yaptığım bu gibi aktivitelerin yeterli olduğunu mu düşünüyordur. Yoksa bu dostumuz Rabbim elimden gelen her şeyi yaptım çocuklarıma güzel ahlak ve iman amel nasip et diye her gün dualarına katıyor mudur veya gece namazlarında dualarını gözyaşına katık ediyor mudur? Veya bu arkadaşımız abla veya abi ise kardeşiyle arasındaki veya kardeş ise büyükleri ile arasındaki problemin çözülmesi için Allah'a dua ediyor mudur ? Yoksa sadece somut bir takım eylemlerin yeterli olduğunu mu düşünüyordur. Bu durumda ben şöyle söyleyeyim somut eylemlerimizin tamamını yemeğin malzemeleri olarak düşünürsek dua o yemeğin tuzu veya pişmesi için gerekli olan ateşidir yani olmazsa olmazıdır, ahlakımızı güzelleştirmek için ciltlerle kitap okuruz ama bunun yanı sıra Allah'tan yardım istemek o yemeğin tuzu olacaktır.

-"Kişi bugüne kadar yaptığı duaların kabul olmadığı hissine kapılıp dua etmekten vazgeçebilir."


Evet bu düşünce insanı duadan vazgeçiren tehlikeli düşüncelerden biridir. Halbuki Allah Rasûlü sallallahu aleyhi ve sellem

–Bir kul günah olan veya akrabâsı ile darılmasına yol açan bir şeyi dilemedikçe yahut acele etmedikçe duâsı kabûl olunur.” buyurmuştu.

“–Yâ Rasûlallâh! Acele etmek ne demektir?” diye sordular.

Allâh Rasûlü -sallâllâhu aleyhi ve sellem-:

“–Kul; «Nice defâlar hep duâ ediyorum da Rabbim duâmı kabûl etmiyor.» der. Duâsının hemen kabûl edilmemesi sebebiyle bıkar ve duâyı bırakır. (İşte o zaman acele etmiş olur.)” cevâbını verdi. (Müslim, Zikir, 92)

Halbuki şunu unutmasak Zekeriya Aleyhisselam Yahya Aleyhisselam için dua ettiğinde yaşlılığın son basamağında ydı buna rağmen vazgeçmemişti.

Sadece Hz Zekeriya örneği dahi duada ümitvar ve ısrarcı olmayı öğrenmek için bize kafidir.

Ve son madde
-"Kişi neyi nasıl isteyeceğini bilemediği için yanlış bir dua etmekten çekinebilir."

Haklı bir endişedir çünkü Allah azze ve celle

وَيَدْعُ الْاِنْسَانُ بِالشَّرِّ دُعَٓاءَهُ بِالْخَيْرِۜ وَكَانَ الْاِنْسَانُ عَجُولاً


 İnsan, şerri de hayrı istediği gibi ister. İnsan pek acelecidir!
    (İsra 11) buyurmaktadır.
Evet neyi nasıl isteyeceğinizi bilemezsek bazen hayır istediğimizi düşünüp şer talebinde bulunabiliriz. Bunu önlemenin yolu da Allah'tan hayırlı ve güzel olanı istemek ve aynı zamanda Kur'an-ı Kerim'deki peygamber dualarına ve peygamber aleyhisselamın yaptığı duaları öğrenip tabiri caizse duaların formatını bilmemizdir.

Bu noktada  Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellemin yaptığı sünnetteki dualardan bir kısmını buraya yazarak devamı için yol göstericilikte bulunmuş olmak isterim.

Anlamı: “Allah’ım! Seni zikretmek, nimetlerine şükretmek ve sana en güzel biçimde ibadet etmek konusunda bana yardım et.” (İbn Huzeyme, Dua, No:751; Hâkim, No: 1838, I, 499)

Örneğin bu dua üzerinde konuşurken öğrencilerimden biri hocam ben sabah namazına kalkmakta çok zorlanıyordum bu duayı çok söyleye söyleye artık Sabah namazına kalkmak konusunda zorlanmıyorum Allah bana bu işi kolaylaştırdı demişti bakın duanın hayatımızdaki etkin bir yönü.

Anlamı: “Allahım! Senden hidâyet, takvâ, iffet ve gönül zenginliği isterim.” (Müslim, Zikir 72)
mesela hayatımızda her şey yolundayken ilahi isteyeceğiniz şeylerden biri hatta en önemlileri...
bu 1- 2 örnekten sonra peygamber  duaları konusundaki araştırmayı size bırakıyor huzurlu günler diliyorum Allah'a emanet olun

Haktan Bilen

Seviker
Yükleniyor...