Çocuklara sabır

 

SORU:

Selamünaleyküm hocam benim sorum sabırsızlık tahammülsüzlük üzerine hayat bazen öyle zor geliyor ki sabretmek için sebep bulamıyorum çocuklar ayrı yoruyor. Büyükler ayrı. Sabırlı olmak için ne yapmamız lazım?

CEVAP;

Ve Aleykümselam değerli kardeşim Allah sabırlar versin demeyeceğim çünkü sabır bela oranında gelir buyuruyor peygamber Aleyhisselam. Fakat Allah yardımcın olsun derim.

Rabbimiz Bakara Suresi 153. ayette sabır ve namazla yardım isteyin Allah sabredenlerle beraberdir buyuruyor. Bu ayetten dolayı ben de
"Sabretmem için bana bir tek sebep söyle" diyenlere , Allah'ın seninle olması yetmez mi?
 diyesim geliyor.
Evet eğer Rabb'im benimleyse ne gam...
Tabii şunu göz ardı etmeksizin
Rabbimiz çoğul söylemiş yani sabredenler demiş. Anlaşılan o ki bir tek kişinin sabretmesi yeterli değil "sabredenler" topluluğunun içerisinde olmamız gerekiyor.çünkü Eğer bir sabırsızlar topluluğunun içerisinde isek özellikle de çocuklarımızın yaptığı en küçük hatalar büyür büyür hatayı düzeltmek yerine çocuğa cephe alacak hale gelebiliriz Çünkü çevren sabırsızlarla örülü ise ve senin sabrını sürekli tenkit ediyorlarsa sabırla sabredemeyebilirsin. Gün gelir bu sabırdan Sen de yorulursun.
Halbuki bizi teselli eden; çocuktur, gençtir geçecek Allah'ın izniyle bunlar geçici bir mevsim sev, gül , oyna tadını çıkar diyen bir topluluğun içinde olursak birkaç arızi ses bizi çok etkilemez. O yüzden kendimize böyle güzel topluluklar bulmamız lazım. Çevremde böyleleri yok diye düşünüyorsanız siz Allah için sabrederek ilk adımı atın. Kendisine yürüyerek gelen kuluna ben koşarak gelirim diyen bir Rabbimiz var mutlaka bize böyle bir çevre ikram edilecektir. Ama önce samimi bir sabırla bu konudaki kararlılığımızı ortaya koymamız lazım.

Allaha emanet olunuz

Haktan Bilen

Seviker
Yükleniyor...