Biri beni gözetliyor hissinden nasıl kurtulurum ?

SORU:

Hocam genç kızlığımdan bu yana üzerimde bir vesvese var. Henüz genç kızlık dönemimde iken bir gün gece  vc ye kalktım arkamda bir şey hissettim biri varmış gibi hala yıllar geçmiş o vesveseden kurtulamadim.Hele de hamilelik ve doğumlarda psikolojim iyice bozuldu ve destek almak zorunda kaldım... Hala atlatamadım bu durumu. Doktora  gittim ilaç kullandım falan tekrar aynı... Gördüğüm bir şey yok aslında sadece vesvese içerisindeyim... Biliyorum ki vesvese biliyorum ki yok ama gün oluyor rüyamda da görünce gerçekten çok korkuyorum....Arkamda beni takıp eden bir üç harfli varmış gibi.... Yani bundan korunmayı biliyorum yeri geldiği zaman hatim bile indiriyorum ama olmuyor... Belki gözden kaçırdığım hadislerde geçen yada sahabe nin yaşadığı bu tür olaylar vardır siz bana yardımcı olursunuz diye düşünüyorum... Umarım anlatabilmişimdir. Sizin benim bu geçmeyen vesveseden kurtulmama vesile olacağınıza inanıyorum.
Allah'a emanet olun.

CEVAP:
Değerli kardeşim eğer doktora gittiğinizi söylemeseydiniz size doktora görünmenizi tavsiye ederdim. İki kanatlı uçalım her iki tedaviyi de yapalım diye fakat madem doktora gitmenize psikolojik yardım almanıza ilaç kullanmanıza rağmen geçmiyor umut ederim ki burada yazacaklarım sadra şifa olur.
Öncelikle size başta olmak üzere kendi nefsim dahil herkese şunu söylemek lazım evet izleniyorsunuz hem de bir kişi değil en az iki kişi tarafından bunu Rabbimiz Kur'an-ı Kerim de bize şöyle açıklıyor;

"İnsanı biz yarattık ve elbette içinden geçenleri biliriz; sağında solunda oturmuş iki alıcı (yaptığını) alıp kaydederken biz ona şah damarından daha yakınız.
O hiçbir söz söylemez ki yanında çok dikkatli bir gözetleyici olmasın!"

Kaf 17- 18 -19. Ayetler

Ayette de gördüğümüz gibi değil davranışlarımızı ağzımızdan çıkan her sözü gözetleyen, bekleyen hadis-i şerifte belirtildiği üzere tuvalet ihtiyacı ve münasebet anı dışında bizden hiç ayrılmayan iki gözetleyici ile muhatabız. O yüzden sözlerimize ve davranışlarımıza dikkat etmek zorundayız.Fakat bir de bu iki gözetleyicinin de üstünde olan bir gözetleyici var ki bize şah damarımızdan yakın ve o gözetleyiciler sadece söylediklerimizi kaydederken  içimizden geçenleri söylemediğimiz güzellikleri hatta içimizden sessiz okuyup da gözetleyicilerin duymadığı Kur'an-ı Kerim'i duyup sevap veren içimizden geçirdiğimiz kimsenin bilmediği duaları duyup cevap veren bir gözetleyicimiz var. Bu durumda aslında gözetlenmek hiç de kötü bir şey değilmiş. Çünkü bana zarar verme amaçlı yaklaşanı da, yaptıklarımı kaydetme amaçlı beni takip edeni de bir gören ve benim lehime müdahale eden biri var.Yani bana zarar verme amaçlı biri yaklaşırsa Ben O'na sığındığım sürece beni koruyan gözetleyen biri var.
Tabii burada ben bunları biliyorum ama yine de korkuyorum diye düşünüyorsanız öncelikle bilmek başka farklı bir pencereden bakmak başka bir de sadece bilgi yeterli gelmeyebilir Biz manevi ve maddi her türlü tedavimizi dua desteği ile çözeriz inşallah. Cengaverliği ile meşhur Cihat meydanlarının piri Allah'ın kılıcı Halit Bin velit radıyallahu anh Allah Rasulüne sallallahu aleyhi ve sellem e geceleri korktuğunu kılıcını almadan dışarı çıkamadığını söylemek üzere gelir hadisin bundan sonraki kısmına kulak verelim

حَدَّثَنَا عَبْدُ اللَّهِ بْنُ نُمَيْرٍ، عَنْ زَكَرِيَّا بْنِ أَبِي زَائِدَةَ، عَنْ مُصْعَبٍ، عَنْ يَحْيَى بْنِ جَعْدَةَ، قَالَ: كَانَ خَالِدُ بْنُ الْوَلِيدِ يَفْزَعُ مِنَ اللَّيْلِ حَتَّى يَخْرُجَ، وَمَعَهُ سَيْفُهُ فَخُشِيَ عَلَيْهِ أَنْ يُصِيبَ أَحَدًا، فَشَكَا ذَلِكَ إِلَى رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ، فَقَالَ: "إِنَّ جِبْرِيلَ قَالَ لِي: إِنَّ عِفْرِيتًا مِنَ الْجِنِّ يَكِيدُكَ، فَقُلْ: أَعُوذُ بِكَلِمَاتِ اللَّهِ التَّامَّةِ الَّتِي لَا يُجَاوِزُهُنَّ بَرٌّ وَلَا فَاجِرٌ مِنْ شَرِّ مَا يَنْزِلُ مِنَ السَّمَاءِ وَمَا يَعْرُجُ فِيهَا، وَمِنْ شَرِّ مَا ذَرَأَ فِي الْأَرْضِ وَمَا يَخْرُجُ مِنْهَا، وَمِنْ شَرِّ فِتَنِ اللَّيْلِ وَالنَّهَارِ، وَمِنْ شَرِّ كُلِّ طَارِقٍ إِلَّا طَارِقًا يَطْرُقُ بِخَيْرٍ يَا رَحْمَنُ "، فَقَالَهُنَّ خَالِدٌ فَذَهَبَ ذَلِكَ عَنْهُ

- Bize Abdullah b. Numeyr, Zekeriya b. Ebi Zaide'den anlattı. O Mus'ab b. Yahya b. Ca’de'den dedi ki: Halid b. el-Velid geceleyin korkardı. O kadar ki, beraberinde kılıcı olmadan dışarı çıkmazdı. Bu sebeble herhangi bir kimseye bir zarar vereceğinden korktu. Bu husustan Rasulullah (s.a.v.)'e şikayetçi olunca şöyle buyurdu:
 “Cebrail’in bana dediğine göre, cinlerden bir ifrit sana kötülük ediyor. Bunun için sen de de ki: “İyi bir kimsenin de günahkârın da aşamadığı Allah'ın eksiksiz kelimeleri ile semadan inenin ve oraya yükselenin kötülüklerinden, yeryüzünde yayılanların ve oradan çıkanların kötülüklerinden, gece ve gündüzün fitnelerinden, hayır ile gelen mustesna, geceleyin gelen her bir şeyin şerrinden sana sığınırım ey Rahman" diye buyurdu.
( İbni ebi şeybe musannef 4/80-Abdurrezzak musannef 11/35)

Arapça metindeki koyulaştırılmış kısım dua kısmıdır.
Hadisin tashihi:

Hafız Heysemi, Taberani’nin rivayet ettiği bu hadisin bir rivayeti için “senedinde bir raviyi tanımadığını, geriye kalanların hepsinin SİKA” olduğunu belirtmiştir. (Mecmau’z-Zevaid, h. no: 17065)

Diğer bir rivayeti için ise “Senedinde hem lehinde hem aleyhinde konuşulmuş iki ravinin dışında diğerleri sikadır.” demiştir. (Zevaid, h.no: 17066)

Bu duayı hem bu durumda sıkıntıları olan kardeşlerime hem gece korkusu olan çocuklara ve gençlere okunması tavsiye ederim.Tabii burada dikkatimizi çeken bir başka şey de Allah Rasulü sallallahu aleyhi ve sellem okunması için Halid bin Velid i birine göndermiyor ya da öncelikle gel sana okuyayım demiyor. Kişinin bizzat kendisinin okumasını emrediyor. Çünkü kendisini kaybetmemiş aklı ve bilinci yerinde olan bir Müslüman bu tür korkuları yaşasa da öncelikle kendisinin okuması gerekir. Başka kapıları çalması değil. Fakat yaşça okuyamayacak kadar küçük ya da korkusu o kadar derin ki içinde bulunduğu hal onun sağlıklı düşünmesini engelliyor bu durumda bir başkası da ona okuyabilir.Bu şuna benzer hasta tedavisini öncelikle kendisi yapabilecekse ilaç Hap şurup desteği ile eve gönderilir ilaçları nasıl kullanacağı tarif edilir ve iyileşmesi beklenir.fakat dışarıdan bir müdahale ile iyileşemeyecek bir hasta özel bir bakıma alınır ve kendisinin ilaç kullanması beklenmeden onun  müsaadesi ile ilaç zerk edilir.Tabii bu hale düşmese dahi müslümanın müslümana duası geçerlidir, okunabilir fakat Allah Rasulü'nün hadisteki tavsiyesi üzerine öncelikle kişinin kendisinin okuyup tatbik etmesi daha evla olandır
Bu duadan sonra Halid bin Velid radıyallahu anh Allah Rasulüne gelerek Ya Rasulallah öyle rahatladım ki bundan sonra bir mağarada bir aslanla kalsam korkmam Allah'ın izniyle... Dediği rivayet edilir.

Bizim de sıkıntılarımıza şifa olması dileğiyle...
Allah'a emanet olunuz .

Not: Değerli kardeşim sorunuzun ayrı bir bölümünde tefsir ile ilgili bir soru sormuşsunuz onu tefsir bölümünde sırası geldikçe izah edeceğim için şu anda cevap vermedim. Bir de fıkıh sorularına bizzat soru ile alakalı olmadıkça girmiyorum Çünkü bu konuda güvenilir ve tatminkar cevaplar verildiği Benim de ara ara başvurduğum siteler var yeterli olduğunu düşünüyorum din işleri yüksek kurulunun sitesi bunlardan biri.

Haktan Bilen

Seviker
Yükleniyor...