arınma mevsimi

Abdullah ibni Abbas (Radıyallahu Anhuma) şöyle dedi:

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

Kendisinde salih amel işlenen günlerin Allah’a en sevimlisi bu günler yani (Zilhicce’nin ilk) on günüdür.

Sahabeler:

Ya Rasulallah! Allah’ın yolunda yapılan cihad da mı (o günler kadar sevimli) değildir? diye sordular.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“Evet, Allah’ın yolunda yapılan cihad da! Ancak canı ve malı ile cihada çıkıp da onlardan hiçbir şeyi geri döndürmeyen (yani şehid olan) hariçtir.”   (Ebu Davud 2438, Buhari 928, Tirmizi 754, İbni Mace 1727, Tergib ve Terhib 3/20, Beyhaki, Taberani, Bezzar, Ebu Ya’la, İbni Hibban)
Değerli kardeşlerim içerisinde müşriğin kâfirin kanının dahi akıtılmasının haram olduğu ve peş peşe gelişleri ile de istikrarlı davranırsak güzel ahlakı oturtma konusunda bize yardımcı olacak mübarek haram aylara girmiş bulunmaktayız. Allah katında haram aylar dörttür bunlardan üç ayların ilki olarak bildiğimiz Receb-i Şerif mübarek Ramazan'a layıkıyla hazırlanmak için Rabbimizin bize sunduğu lütuflardandır. Daha sonra şu anda içinde bulunmuş olduğumuz ve birbirinin peşi sıra gelen Zilkade,Zilhicce ve Muharrem ayları gelir. Peş peşe gelen bu 3 ay aslında harika bir programla bütün senemizi imar edecek bir fırsata dönüşebilir. Her ne kadar bu üç aydan ilki olan zilkadeyi bitirmek üzere isek de en şerefli iki 10 geceden biri olan zilhiccenin ilk on gecesini karşılamak üzereyiz. Bu geceler hakkında Allah Rasulü sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur;

 Cabir bin Abdullah (Radıyallahu Anhuma) şöyle dedi:
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
“Dünya günlerinin en faziletlisi Zilhicce’nin ilk on günüdür…
(Tergib ve Terhib 3/22, İbni Hibban)
 Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in eşlerinden bazısından rivayet edildiğine göre:

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Zilhicce’nin dokuz günü, Aşure günü, her aydan üç gün ve ayın ilk Pazartesi ve Perşembesi oruç tutardı.” (Ebu Davud 2437, Nesei 2410)

Bu 10 gün içerisinde Allah Rasûlü sallallahu aleyhi ve sellem nasıl değerlendirmiş ve sahabeye hangi tavsiyelerde bulunmuştur ?

 Bu günlerde ve özellikle de Arefe gününde oruç tutulmalıdır. Ama bu oruç, hac görevini yerine getiren için geçerli değildir! Çünkü Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) hacda iken Arefe günü oruç tutmamıştır! Bilindiği gibi Arefe günü orucunun fazileti oldukça büyüktür.

Ebu Katâde (Radıyallahu Anh) şöyle dedi:

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e Arefe günü oruç tutmak hakkında sorulunca, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

“Geçmiş senenin ve gelecek senenin günahlarına kefarettir.

Müslim 1162/197, İbni Mace 1731

Ebu Katâde (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

Allah’ın, Arefe günü tutulan orucun, ondan önceki seneye ve ondan sonraki seneye kefaret etmesini umarım.”

İbni Mace 1730, Müslim 1162/197, Ebu Davud 2425, 2426, Beyhaki 4/286, 293, 300, Ahmed 5/297, Albânî İrva 952

Bir düşünelim bizi bir üst sınıfa geçecek bir sınav silsilesi için kaç gecemizi feda ediyoruz. Ya bize umuyoruz ki cennet derecelerimizi yükseltecek bir sınav için 10 geceyi değerlendirmek çok değildir Allah'ın izniyle...

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bu günlerde kurban kesmek isteyenin, kurbanını kesinceye kadar vücudundaki kıllarından ve tırnaklarından hiçbir şey almamasını va’zetmiştir. Yani kurban kesecek kişi, kurban bayramına 10 gün kala vücut temizliğini yapar ve kurbanını kesene kadar vücudundan hiçbir şeyi kesmez!!!

Tıpkı Ramazanda Rabbimizin müsaadesi olmadan yeme içme ve diğer insanı ihtiyaçlarımızı rahatça sağlamayarak bir irade terbiyesinden geçiyorsak zilhiccenin ilk on gününde de Rabbimizin emri olmadan vücudumuzda hiçbir değişiklik yapamayacağımızı ifade ediyoruz. Hiç öyle dövme caiz midir? Saçıma saç ekleyebilir miyim? Tırnaklarımda şöyle bir değişiklik yapsam uygun mudur sorularına girmeden sadece şunu diyeyim dövme yaptırmak caiz mi diyen kardeşim ya da neden haram diyen kardeşim, sen Allah'ın yarattığı en güzel varlıksın kendinde kalıcı bir değişikliğe sana güzel bile gelse yapman doğru olmaz. Çünkü milyarlık bir ferrarisi olan tek çizik istemez üzerinde. Bir çocuk gelip Ferrari'nin üzerine masumane bir şeyler çizse ve kendine göre çok güzel görünse sonra da size dönüp aslında güzel görünüyor öyle değil mi dese ne düşünürdünüz? Sırf bize güzel görünüyor diye Allah'ın emaneti olan bedenlerimizde Allah'ın hoşlanmadığı bir şey yapamayız.

İşte bu zilhiccenin ilk on gününde hacca gidenler dışındakilerimiz için sünnet olan bu durum bize bu terbiyeyi vermektedir. Bu konuyla ilgili olarak Ümmü Seleme annemiz radıyallahu anha  bize şöyle seslenmektedir;
Said bin Müseyyeb (Rahmetullahi Aleyh) şöyle dedi:

Ümmü Seleme (Radiyallahu Anha)’yı işittim şöyle diyordu:

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’i işittim şöyle buyuruyordu:
Herhangi birinizin keseceği kurbanlık hayvanı varken Zilhicce Ayının hilali görülürse artık o kimse kurbanını kesene kadar vücudundaki kıllardan, saçından ve tırnaklarından hiçbir şeyi almasın!” Müslim 1977/42, Nesei 4373, 4376, İbni Mace 3149, 3150, Beyhaki 9/266, Ahmed 26536

Değerli kardeşlerim tam bir arınma mevsimindeyiz. Kurban olunacak hayvanda nasıl ki bedeni bir kusur onun kurbanlığına engelse ömrünü rabbine adayan ve rabbine kurban olmak isteyendeki manevi kusurlar da bu yakınlığa engeldir. Onun için yoluna kurban olmaya aday olduğumuz Rabbimize yakınlık için manevi kusurlardan arınmanın tam vaktidir derim.
O yüzden tüm okuyucularıma şöyle bir teklifle geliyorum. Rabbim nasip ederse 11 temmuz itibariyle Zilhicce ayına giriyoruz 7 Eylül itibariyle de bir sonraki haram ay olan Muharrem ayı bitiyor. ( 2021 yılı verileri) Bu iki tarih arasında gelin kendimize şöyle bir program yapalım;
-Kur'an-ı Kerim okumayı bilen kardeşlerimiz Arapçadan bir mealden bir hatim yapsınlar. Kuşatıcı olması açısından Diyanet işleri Başkanlığı Kur'an Yolu meali uygundur. Bazı ayetler için dipnotlar düşülmüş.
Kur'an-ı Kerim'i arapçasından bilmeyen kardeşlerimiz ise bu süreçte tecvidi ile birlikte öğrenmek için gayret göstersinler iki ay böyle güzel bir meşguliyet için çok güzel bir süre
-Bunun yanı sıra  edebül müfred isimli kitabını daha önce okuyan arkadaşlarımız kendilerine bir grup oluşturarak tekrar okusunlar ailemiz bu grup için ideal. Tekrarı kesinlikle sıkıcı olmayacak Allah'ın izniyle kalıcı olmasına yardımcı olacaktır. Daha önce okumayan kardeşlerimiz de mutlaka okusunlar.
 Değerli okuyucumuz, Edebül Müfredi seçmemizin sebebi şu;
Bu yaklaşık 2 aylık süreçte kendimizden razı olmadığımız bir huyumuzu ele alalım Bu kimimiz için asabiyet kimimiz için gıybet kimimiz için bizi ilgilendirmeyen şeylere çok müdahil olmak boş işlerle uğraşmak ya da boş söz konuşmak ... Örnekler çoğaltılabilir. Başkasının söylemesine gerek kalmadan hepimiz kendimizde en çok öne çıkan özelliği seçelim ve bu özelliğimizle başa çıkmaya gayret edelim. Hatta gerekirse öne çıkan özelliğimiz aşırı öfke mi önerilen sakinleştirici rahatlatıcı bitki çayları var bunları dahi kullanabiliriz bazen tek başına başa çıkmamız zor olabilir. Ve bu seçtiğimiz özelliği Kurban bayramında kestiğimiz kurbanla birlikte kurban edelim. Şu bir kesinlik ki fıtratımızdan tamamen söküp atamayız fakat en azından o özelliğimizi olması gereken yerde kullanabiliriz her yerde değil. Çünkü halim selim olmamız gerektiği gibi bazen masaya yumruğumuzu vurmamız gereken yerlerde olacaktır ve işte o zaman o özellik bizim için faydalı bir özellik olacaktır.bizim Halim Selim arabulucu insanlara ihtiyacımız olduğu zamanlar olduğu gibi rahmetli Nuri Pakdil'in deyimi ile "soylu bir öfkeye ihtiyacımız olduğu" zamanlar da vardır.
3. olarak sahabe hayatını anlatan bir kaynaktan yaklaşık her gün bir sahabe hayatı olacak şekilde okuyalım.
Ve son olarak kendimize bir vird edinelim. Ben bu konuda şu zikri çekin demek istemiyorum Allah Rasûlü sallallahu aleyhi ve sellemin hadis-i şeriflerinde geçen dua ve zikirleri ve elbette hadisteki şekli ile faziletlerini öğrenip arzu ettiğimiz bir ya da birkaç zikri günlük virdimiz haline getirelim.

Bu programı yerine getirebilen arkadaşlarımız arasından çekilecek kura ile

Birinciye 7 cilt safvetü't tefasir
İkinciye iki cilt edebül müfred ve  kısa tefsirli Kur'an-ı Kerim meali Mahmut Kısa
Üçüncüye iki cilt edebül müfred hediyemiz olsun. 
Hediye çekiliş kurası 8 Eylül'de yapılacaktır. Programı yazılı tarihler arasında bitiren arkadaşlar Twitter DM den mesaj göndererek isimlerini yazdırabilirler. 
Not: bu çekiliş 2021 yılı itibariyledir.
Program ilk bakışta ağır gibi gözükebilir ama günde Sadece 1 saat okuyarak üstesinden gelebiliriz sosyal medyaya bir girdiğimiz zaman geçirdiğimiz dakikaları bir düşünelim bu durumda 1 saatlik okumanın çok olmadığını göreceğiz. Aynı zamanda tüm senenin imarı için gerekli bir program olduğundan elbette biraz yoğun olması gerekiyor.
Son olarak Allah Rasulü'nün sallallahu aleyhi ve sellem Zilhicce ayında tekbirleri arttırması ile ilgili hadis-i şeriflerle sözlerime son veriyorum.

Abdullah ibni Ömer ve Ebu Hureyre (Radiyallahu Anhum) bu on gün içinde çarşıya giderler, yüksek sesle tekbir getirirlerdi. Onları işiten insanlar da onlara uyarak yüksek sesle tekbir getirirlerdi.
Buhari 926, Begavi, Beyhaki

Ali bin Ebi Talib (Radiyallahu Anh) Arefe günü sabah namazından sonra teşrik günlerinin son günü ikindi namazına kadar tekbir getirirdi. Son günün ikindi namazının akabinde de yine tekbir getirirdi.”
İbni Ebi Şeybe 2/72/1, Beyhaki 3/314, Albânî İrva 3/125

Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) o günlerde yani Mina günleri olan teşrik günlerinde namazların arkasında, yatağının üzerinde, çadırında, oturduğu yerde ve yürüdüğü yerde (yani aklına geldikçe) o günlerin hepsinde tekbir getirirdi. (Buhari 928, 929, İbni Münzir)

Teşrik tekbirleri şöyledir:

Allah-u Ekber Allah-u Ekber La İlahe İllallahu Vallahu Ekber Allah-u Ekber ve Lillahilhamd.”
Anlamı;
Allah en büyüktür Allah en büyüktür Allah'tan başka ilah yoktur Allah en büyüktür ve hamd O'nundur, O'nadır...

Ruhen ve bedenen arınmışlık içerisinde çifte bayram yaşamamız duasıyla...
Allah'a emanet olunuz.
Haktan Bilen

Seviker
Yükleniyor...