2020 girdiğinden beri yaşananlar

Selamun aleyküm Hocam

2020 yılı girdiğinden beri gerek ülkemizde gerek dünyada musibetler birbirini takip ediyor güzel bir habere hasretiz. Bu musibetleri kendi adımıza nasıl okumalıyız bu olaylara müslümanca bakış nasıl olmalıdır ?

CEVAP;Ve aleykümselam
Olaylara müslümanca bakış açısını müslümanların kitabını yani yüce kitabımız Kur'an-ı Kerimi doğru tanımakla elde edebiliriz.

Bakara suresi 152. ayette Rabbimiz şöyle buyurur "Beni anın ki ben de sizi anayım. Bana şükredin ve nankörlük etmeyin."
Kendisini ananı anar mı Rabbimiz Evet hem kendisi Anar hem de hükmü kıyamete kadar sürecek bir kitapta bizi daima bizden sonraki nesillere hatırlatır. Bin yıllarca önce yaşamış İbrahim aleyhisselam'ı "kitapta ibrahim'i de an" dediği gibi. Ondan daha önce yaşamış olan Nuh Aleyhisselam için hakeza... Yani sadece Kendisinin Yüce Zatı anmakla kalmaz müminlerin de gündeminden çıkarttırmaz onları. Peki Allah'ı anma nimetine eren ne yapmalı? Tabii ki şükretmeli ayetin devamı böyle gelir. "Beni anın ki ben de sizi anayım bana şükredin ve sakın nankörlük etmeyin" peki nelere şükredelim şükür etmemiz gerekenleri saymaya kalktığımız takdirde mümkün değil bitiremeyeceğimiz için ben tek cümle söyleyeyim O'NU ANABİLDİĞİMİZ İÇİN ŞÜKREDELİM. Bizi muhatap aldığı için şükredelim.
Hz davud'un dediği gibi "Allah'ım sana şükredeyim şükredeyim de verdiğin şükür nimetine nasıl şükür edeyim"diyerek şükredelim. Fakat sakın hayatımda şükredecek ne var ki diyerek nankörlük etmeyelim. Bu soruyu soracak dilin aklın ve bu soru ağzından çıkıncaya kadar senin için çalışan tüm organlarını gözünün önüne getir o zaman şükredecek ne çok şeyin olduğunu anlarsın.
ve bu uzun girişten sonra yani gerçek gündemimizin ne olması gerektiğini öğrenip bir sonraki ayete bakınca aslında hayatımızın bir bakıma iki eylem arasında gidip geldiğini görüyoruz  ya ŞÜKRETMEK ya SABRETMEK... Bu iki halden birini o anda mutlaka yaşıyoruzdur. İnsan ya şükredecek ya sabredecek bir hal ile karşı karşıyadır.
Ve bir sonraki ayet; " Ey iman edenler SABIRLA ve NAMAZLA Allah'tan yardım isteyin ve Allah SABREDENLERLE beraberdir". Şükür emrinden sonra sabır emrinin gelmesi dikkat çekici öyle değil mi? İkisinin bu kadar peş peşe olması... Hz Ömer radıyallahu anh;
"SABIR ve ŞÜKÜR benim iki bineğimdir her iki halde de Allah için olduktan sonra hangisine bindiğime aldırış etmem" der. Aslında bu ifade ile yukarıda da söylediğimiz gibi hayatımız bu iki elim arasında gidip gelmekte her ikisini de Allah için yapabilmeyi öğrenir ve yine her iki halinde Allah'tan geldiğini bilir ona göre şekil alırsak bizim zarar hanemiz olmayacaktır. Her sevgi her iddia ispat ister sabredilecek haller işte tam da bu ispatın zamanıdır. Bu hali bir ceza olarak görmeyip bir sınavdayım ve bana diğerlerinden farklı olarak yapabileceğimi bildiği için seviyemi yükseltmek için zor bir soru soruldu diye düşünmek lazım belki de... Siz olsaydınız ilkokul çocuğuna üniversite sorusu sorar mıydınız ? Soruyu sormak kadar sorduğumuz insanın çapını bilmek de önemli değil mi işte Rabb'im biliyor çaplarımızı ve derecelerimizi yükseltmek için iman ve kulluk söylemimizin kuru bir iddiadan ibaret olmadığını gösterebilmemiz için bazen şükredilecek nimetlerle bazen sabr edilecek hallerle sınıyor bizi. Onun için 2020 girdiğinden beri başımıza gelen bu haller nedir diye sormak yerine ya da 2020 yılına uğursuzluk atfetmek yerine belki de bunca rahatlığın arasında neler öğrendiğimizin ve ve öğrendiklerimizle neler yapacağımızın ispatı olmak üzere derecemizi yükseltecek zor sorular vaktidir diye düşünmek lazım...

Selametle kalın...
Haktan Bilen

Seviker
Yükleniyor...